Forum WELESOWY JAR Strona Główna WELESOWY JAR
Nasza magiczna tradycja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poganska Polska Walczaca...
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WELESOWY JAR Strona Główna -> Religia Słowian
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rat
Gość






PostWysłany: Sob 12:14, 13 Maj 2006    Temat postu:

PS. Jako ciekawostak
w pierwszej tablicy w drugim rzedzie trzeci symbol jest nawet swastyka z okregiem
Powrót do góry
sieciech
Gość






PostWysłany: Sob 12:26, 13 Maj 2006    Temat postu:

10 w 6 rzędzie albo 1 w 6 rzędzie

To dośc podobne do celta. Ciekawe czy ten symbol/e miał/y jakąs nazwe w słowiańszczyźnie. Napewno symbole solarne. Nie mozna jednak odcinać się od mozliwego wpływu kultury celtyckiej/germańskiej. Może to być jakiś relikt ich wpływu na ziemiach południowej polski, ale nie jest to konieczne.
Powrót do góry
Rat
Gość






PostWysłany: Sob 14:24, 13 Maj 2006    Temat postu:

sieciech napisał:
Ciekawe czy ten symbol/e miał/y jakąs nazwe w słowiańszczyźnie. Napewno symbole solarne. Nie mozna jednak odcinać się od mozliwego wpływu kultury celtyckiej/germańskiej. Może to być jakiś relikt ich wpływu na ziemiach południowej polski, ale nie jest to konieczne.


Ja sie spotkałem dodatkowo z określeniami 'Sloneczny Krag' czy tez 'Krzyż Słoneczny' (choc ta druga nazwa znacznie czesciej wystepuje odnosnie 'zaokraglonej' swastyki) ale trudno mi teraz okreslic na ile sa to nazwy historyczne. Byla chyba jeszcze jedna nazwa ale teraz sobie chyba nie przypomne...


Zobacz:
[link widoczny dla zalogowanych]
z tej strony dosc ciekawe choc nie zwiazane z tym watkiem sa tez Runiczny i tzw. Rzymski święty


PS. Co ciekawe Krzyż Słoneczny (wlasnie w kontekscie solarnym) w formie czerwonego krzyza na zoltej tarczy slonecznej (z 28 promieniami, które symbolizowały państwa europejskie), na niebieskim tle byl proponowany jako sztandar ruchu paneuropejskiego (ktorego powstanie wiazano z masoneria, a z ktorego posrednio wywodzic ma sie UE - "Dochodzenie do UE odbywało się etapami poprzez Europejską Wspólnotę Węgla i Stali oraz Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Obydwa etapy poprzedzał ruch paneuropejski."). Mieli oni propagować idee paneuropejskie i dążyć do urzeczywistnienia zjednoczenia Europy pod haslem In necessariis unitas - un dubilis libertas - on omnibus caritas" - w przyjaźni zjednoczenie - w wątpliwości wolność - dla wszystkich miłość. Na temat tego sztandaru Caudenhove - Kalergi powiedział: "Znakiem, w którym zjednoczą się paneuropejczycy wszystkich państw jest krzyż słoneczny: czerwony krzyż na złotym słońcu, symbol ludzkości i rozumu. Ta flaga miłości i ducha powinna kiedyś powiewać od Portugalii po Polskę nad jednym mocarstwem światowym pokoju i wolności". Odwolanie do poganskosci jest wiec oczywiste...

Cytat:
Po pierwszej wojnie światowej w 1923 r. został utworzony przez hr. Richarda Coudenhove - Kalergi ruch paneuropejski, którego celem było zjednoczenie Europy. Ruch ten zmierzał do ścisłej współpracy polityczno-gospodarczej państw europejskich, by następnie utworzyć związek państw europejskich na wzór Stanów Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej. W 1925 r. założył on we Wiedniu Unię Paneuropejską, która posiadała biura w szeregu państw europejskich. Unia posiadała w Brukseli specjalny oddział, który miał na celu między innymi rozpoznanie przemysłu europejskiego i zniesienie ceł ochronnych W 1930 r. Briand Aristide, minister spraw zagranicznych, premier Francji, opracował program dla tego ruchu, który następnie wszedł w sferę polityki i stał się przedmiotem dyskusji przedstawicieli państw europejskich. [...]
2 lutego 1927 r. ukonstytuował się w Warszawie Komitet Organizacyjny Unii Paneuropejskiej w składzie: A. Lednicki jako przewodniczący, senator J. Buzek, emerytowany minister H. Gliwic, b. poseł W. Kamieniecki, senator S.Posner, hr. W. Rostworowski, płk. W. Sławek, dr M. Szawlewski i minister J. Targowski. Oprócz J. Buzka i W. Rostworowskiego. Były organizowane kongresy Unii Paneuropejskiej, pierwszy w 1926 r. we Wiedniu, w którym uczestniczyło 2 tys. delegatów z 24 państw, drugi w Berlinie w 1930 r. następny w Bazylei w 1932 r. i w 1935 r. we Wiedniu. Na tych kongresach spotykali się osobistości z całej Europy. Mieli oni propagować idee paneuropejskie i dążyć do urzeczywistnienia zjednoczenia Europy w pierwszej fazie w postaci związku państw.

Jak ktos czuje sie na silach przebrnac przez np. LPRowska lub Antymasonska propagande i agitke to wiecej z pewnoscia znajdzie przez Google. Troche tez jest w Wiki: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Rat
Gość






PostWysłany: Sob 15:34, 13 Maj 2006    Temat postu:

Troche na temat Krzyza Slonecznego
Eng: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Sob 18:56, 13 Maj 2006    Temat postu:

kolega Wojen, kolega Wojen tamto. Faktycznie jednak pośród symboli zamieszczonych powyżej są symbole podobne do krzyża celtyckiego, ale nie widzę takiego, który byłby nim. U Słowian powszechne były swastyki znajdowane na terenie całej Słowiańszczyzny, również wszelkiego rodzaju koła szprychowe i krzyże równoramienne. Krzyż celtycki z kolei był charkterystyczny dla Celtów i co ważne tam powszechny. To, że znak krzyża celtyckiego występował (?) tylko w jednym miejscu Słowiańszczyzny, świadczy o tym, że nie był to poszechny słowiański symbol. Być może jest nawet efekt jakiegoś lokalnego importu. Szczerze mówiąc chętnie zobaczyłbym ów znak zastosowany u Słowian, bo na razie to gadanie o gruszkach na wierzbie, o których ktoś wspomniał w jakimś serwisie internetowym bez podania konkretów.
Swoja droge nie widze zbytniego sensu na siłę wciskania mało powszechnych znaków, skoro o wiele bardzoej charakterystyczne są swastyki dla Słowiańszczyzny. Na zamieszczonych znakach widzę też pentagram - czy też go "promować" jako znak słowiański? Nie lepiej się trzymać jednego, powszechnie stosowanego i bardzo silnie wyrażającego wirową energię kreacji, niż na siłę wciskać znaki chrakterystyczne i powszechne w obcych kulturach?
Powrót do góry
Wojen
Wołchw



Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 662
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Wisły

PostWysłany: Sob 20:17, 13 Maj 2006    Temat postu:

Cały czas, od samego początku piszę o krzyżu celtyckim w takiej formie jaka jest na zamieszczonej przez ciebie fotografii, czyli krzyża z dwoma poprzeczkami wystającymi poza okrąg. Pokaż mi taki znakj występujący na Słowiańszczyźnie, to będzie można rozmawiać o nim w kontekście słowiańskim. Podkreślam - mówię TYLKO I WYŁĄCZNIE o krzyzu celtyckim jako takim. Powołałem sie na tekst mówiący o KRZYŻU CELTYCKIM i faktycznie nie zwróciłem uwagi, że fragment ten odnosił się do krzyża solarnego w ogóle. W takim razie, symbol przedstwiony na graffiti jest tym bardziej obcy słowiańszczyźnie i w ogóle nie ma o czym mówić. Krzyż wpisany w okrąg jest zaś jedną z form koła szprychowego i nie ma co tu wymyślać, gdyż nikt niegdy nie kwestionował tego znaku jako słowiański symbol solarny.

O cóż ci więc chodzi? I co to ma być "symbol pogański", znaczy symbol czego? Wszystkich religii etnicznych? Judaizmu też?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wojen dnia Czw 11:10, 15 Cze 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arthurius
Guślarz



Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 290
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Galindia,Prusy

PostWysłany: Pon 20:54, 15 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
U Słowian powszechne były swastyki znajdowane na terenie całej Słowiańszczyzny, również wszelkiego rodzaju koła szprychowe i krzyże równoramienne.

Proszę o przykłady. Dlaczego ? ponieważ ceramika słowiańska np. z V-VII w n.e. charakteryzowała się ubóstwem zdobniczym, była to tzw. ceramika typu praskiego... Bardzo mnie ciekawią inne przykłady niz praska ceramiki słowiańskiej, szczególnie z jakimikolwiek wyobrażeniami...Proszę o dane odnosnie badań i zródeł, ponieważ jest to ważne dla wielu dyskusji o symbolice słowiańskiej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sieciech
Gość






PostWysłany: Wto 16:49, 16 Maj 2006    Temat postu:

skoro o tym mowa. To ja zapytam, bo nie wiem, na jaki okres datuje sie powstanie wschodnio słowiańskiego symbolu słońca-życia kolowratu?
A i jeszcze. Skoro była mowa(na rbi? tak mysle) o pogańskim poichodzeniu tych symboli garncarskich, to znaczy że są starsze niż gary na których je umieszczano. Czyli cytat, ogólny zresztą, odnosic sie może do innego przedziału czasu. Przyznam że autor mógłby uściślić, ale nie jest to aż tak konieczne.

Trzeba by sie równiez zastanowić i to bardzo powaznie, czy istnieje u Słowian cos poza V-VII w.n.e. Mysle że tak, więc jesli symbole jakieś(lub żadne) w tym okresie nie występują, to nie znaczy, że nie występowały potem. No a potem chyba zaczeły się jakieś symbole pojawiać, o ile pamiętam Smile
Powrót do góry
Arthurius
Guślarz



Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 290
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Galindia,Prusy

PostWysłany: Wto 23:31, 23 Maj 2006    Temat postu:

Cytat:
Trzeba by sie równiez zastanowić i to bardzo powaznie, czy istnieje u Słowian cos poza V-VII w.n.e. Mysle że tak, więc jesli symbole jakieś(lub żadne) w tym okresie nie występują, to nie znaczy, że nie występowały potem. No a potem chyba zaczeły się jakieś symbole pojawiać, o ile pamiętam

Co to znaczy " cos poza V-VII w.n.e " ? Możesz uściślić o co ci chodzi ?
Problem poza tym jest taki, ze byc moze symbole zostały przez Słowian przejete juz na tych terenach tzn. obecnie polskich...Na terenach ukrainskich i białoruskich, sprzed V w .n.e nie ma symboli jednoznacznie identyfikowanych ze Słowianami...Byc moze nie mieli takich, lub wykonywali je na nietrwałych materiałach...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiedmar Welesowic
Uczeń wiedźmy



Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Pionki

PostWysłany: Czw 9:01, 25 Maj 2006    Temat postu:

Znaczy co? Szukamy symboli słowiańskich ze znaczkiem "all reserved" Very Happy. To jakaś paranoja.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wojen
Wołchw



Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 662
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: Wisły

PostWysłany: Czw 10:12, 25 Maj 2006    Temat postu:

bardzo ciekawy artykul o znakach garncarskich jest w "archeologii Polski wczesnosredniowiecznej" Buko. Znaki garncarskie sa bardzo charakterystyczne dla ceramiki slowianskiej - o ile w innych kulturach wystepuja sporadycznie, o tyle u Slowian sa bardzo powszechne. Najwieksze ich nasilenie wyspepuje w wiekach X-XIII, wczesniej i pozniej wystepuja sporadycznie. Najastarsze znaki pochodza z VIII w i pojawiaja sie na poludnie od łuku Karpat.. To podstawowe dane dostyczące chronologii tych symboli.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szerszen
Uczeń wiedźmy



Dołączył: 18 Sty 2006
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 1:19, 09 Lip 2006    Temat postu:

A moze o cos takiego wam chodzi???:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiedmar Welesowic
Uczeń wiedźmy



Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Pionki

PostWysłany: Nie 2:18, 09 Lip 2006    Temat postu:

Nie, o coś innego chodzi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
^ Czestomir ^
Uczeń wiedźmy



Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 15:24, 07 Gru 2006    Temat postu:

A widzieliście swastyke na posadzce przy wejściu do kościoła przy Pałacu Wilanowskim w Warszawie? Okrągła wieloramienna.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WELESOWY JAR Strona Główna -> Religia Słowian Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin